Kontaktujte nás+420 739 201 336

Časté dotazy

Prohlášení o shodě k zásuvkové skříni.

Křížek Mínus

Kde naleznu prohlášení o shodě u zásuvkové skříně?

Řešení:

Kompletní dokumentaci k rozváděči naleznete uvnitř zásuvkové skříně. Na konci dokumentu je i prohlášení o shodě odkazující se na konkrétní výrobní číslo. Pokud jej montážník ztratil, rádi vám vystavíme kopii - stačí poslat mail s obj. č. a výrobním číslem skříně, které naleznete na štítku rozváděče na adresu vyroba@famatel.cz.

Řazení spínačů - jak se v něm orientovat?

Křížek Mínus

Jak se vyznat v označení řazení spínačů?

Řešení:

Je to jednoduché - řazení vychází z příslušné normy. Níže v tabulce je popsáno "lidskou řečí" co a jak funguje :).

Související:

Spínače a zásuvky ve vyšším krytí ATLAS IP55 s gumovou průchodkou (pro kabely do průměru 13,5 mm a trubky do 16 mm) jsou speciálně navrženy do prostředí se zvýšeným výskytem vlhkosti a prachu. Provedení v šedé barvě RAL 7035 a ovládacím prvkem v barvě RAL 7043 a odolnost proti mechanickým nárazům IK07 předurčuje použití ve výrobních provozech, montážních halách, garážích, dílnách apod. Kompaktní a zároveň masivní pouzdro z odolného plastu zaručují dlouhou životnost přístrojů.
Popisovací štítek, který je součástí spínače, zajistí přehledné označení každého přístroje, určeno pro nástěnnou montáž (na omítku), UV odolný materiál. Splňuje požadavky norem ČSN EN 60669-1 (spínače) a ČSN IEC 60884-1 (zásuvky), pro montáž na hořlavé podklady doporučujeme použití nehořlavé podložky, pro rozsah teplot od -25°C do +70°C. Celý sortiment ATLAS IP55 - zde ...

Spínače a zásuvky ve vyšším krytí ATLAS IP65 se šroubovou vývodkou M20 (pro kabely CYKY-J 3x1,5 až 5x2,5) jsou speciálně navrženy do prostředí se zvýšeným výskytem vlhkosti a prachu. Provedení v šedé barvě RAL 7035 a ovládacím prvkem v barvě RAL 7043 a odolnost proti mechanickým nárazům IK07 předurčuje použití ve výrobních provozech, montážních halách, garážích, dílnách apod. Kompaktní a zároveň masivní pouzdro z odolného plastu zaručují dlouhou životnost přístrojů.
Popisovací štítek, který je součástí, zajistí přehledné označení každého přístroje, určeno pro nástěnnou montáž (na omítku), UV odolný materiál. Splňuje požadavky norem ČSN EN 60669-1 (spínače) a IEC 60884-1 (zásuvky), pro montáž na hořlavé podklady doporučujeme použití nehořlavé podložky, pro rozsah teplot od -25°C do +70°C. Celý sortiment ATLAS IP65 - zde ...

Spínače a zásuvky ve vyšším krytí GALATEA IP44 s gumovou průchodkou (pro kabely do průměru 13,5 mm a trubky do 16 mm) jsou speciálně navrženy do prostředí se zvýšeným výskytem vlhkosti a prachu. Výběr je ze tří barevných variant - bílá, bílá a černý ovládací prvek, hnědá. Odolnost proti mechanickým nárazům IK07 předurčuje k venkovnímu použití, v domácnostech, sportovištích, montážních halách, garážích, dílnách apod. Kompaktní pouzdro z odolného plastu zaručuje dlouhou životnost přístrojů. Určeno pro nástěnnou montáž (na omítku/ na povrch), UV odolný materiál. Splňuje požadavky norem ČSN EN 60669-1 (spínače) a IEC 60884-1 (zásuvky), pro montáž na hořlavé podklady doporučujeme použití nehořlavé podložky, pro rozsah teplot od -25°C do +70°C. Celý sortiment GALATEA IP44 - zde ...

 

Řazení spínačů Popis
Č. 1 Spínač jednopólový (nejjednodušší a nejpoužívanější spínač – spíná spotřebič, pokud má být ovládán pouze z jednoho místa)
Č. 1So Spínač jednopólový s orientační doutnavkou (spíná spotřebič, pokud má být ovládán pouze z jednoho místa, navíc obsahuje orientační doutnavku, která svítí, není-li světlo rozsvícené – zlepšuje orientaci ve tmě)
Č. 2 Spínač dvojpólový (varianta spínače s jednou kolébkou a se dvěma spínacími kontakty)
Č. 2So Spínač dvojpólový s orientační doutnavkou (varianta spínače s jednou kolébkou a se dvěma spínacími kontakty, navíc obsahuje orientační doutnavku, která svítí, není-li světlo rozsvícené – zlepšuje orientaci ve tmě)
Č. 5 Přepínač sériový ("lustrák" - dle slangového označení je zřejmé, že se hlavně používá ke spínání lustrů (jednou polovinou se zapne část žárovek, druhou polovinou zbývající), lze samozřejmě ho použít i v jiných aplikacích)
Č. 5So Přepínač sériový s orientační doutnavkou ("lustrák" - dle slangového označení je zřejmé, že se hlavně používá ke spínání lustrů (jednou polovinou se zapne část žárovek, druhou polovinou zbývající), lze samozřejmě ho použít i v jiných aplikacích, navíc obsahuje orientační doutnavku, která svítí, není-li světlo rozsvícené – zlepšuje orientaci ve tmě)
Č. 6 Přepínač střídavý ("schodišťák" - používá se například k osvětlení schodišť, kdy na jedné straně se jedním "schodišťákem" světlo zapne a na druhé jiným vypne, plně nahrazuje jednopólový spínač (č. 1)
Č. 6So Přepínač střídavý s orientační doutnavkou ("schodišťák s orientační doutnavkou" - použití je stejné jako u spínače řazení č. 6, navíc obsahuje orientační doutnavku, která svítí, není-li světlo rozsvícené – zlepšuje orientaci ve tmě)
Č. 6+6 Přepínač střídavý dvojitý ("dvojitý schodišťák" - používá se jako dva přepínače s řazením č. 6 v jednom funkčním celku)
Č. 7 Přepínač křížový ("křižák" - pokud je potřeba spotřebič ovládat z více míst než ze dvou, vloží se mezi dva spínače s řazením č. 6 jeden nebo více spínaču s řazením č. 7)
Č. 7So Přepínač křížový s orientační doutnavkou ("křížák" - pokud je potřeba spotřebič ovládat z více míst než ze dvou, vloží se mezi dva spínače s řazením č. 6 jeden nebo více spínaču s řazením č. 7, navíc obsahuje orientační doutnavku, která svítí, není-li světlo rozsvícené – zlepšuje orientaci ve tmě)
Č. 1/0 Ovladač zapínací ("tlačítko" - slouží k sepnutí obvodu, po uvolnění stisku obvod rozepne, používá se typicky jako zvonkové tlačítko nebo ovladač pro schodišťový automat)
Č. 1/0So Ovladač zapínací s orientační doutnavkou ("tlačítko s doutnavkou" - slouží k sepnutí obvodu, po uvolnění stisku obvod rozepne, používá se typicky jako zvonkové tlačítko nebo ovladač pro schodišťový automat, navíc obsahuje orientační doutnavku, která svítí, není-li světlo rozsvícené – zlepšuje orientaci ve tmě)
Č. 1/0 + 1/0 (žaluziový) Kolébkový žaluziový ovladač (2x ovládací tlačítko 1/0 k sepnutí obvodu)